ווימבלדון הוא מקום טניס מוביל

ווימבלדון הוא אחד ממקומות הטניס המוערכים בעולם. אירוח טורניר הטניס הוותיק והיוקרתי בעולם, וימבלדון הפכה למכה עבור אוהדי ושחקני טניס כאחד. בכל שנה, שחקני הטניס הטובים בעולם מתאספים במועדון All England כדי להתחרות על הפרס האולטימטיבי בטניס: אליפות ווימבלדון. זהו אירוע שנערך מאז 1877 והפך לאחד מטורנירי הספורט הפופולריים בעולם. לא רק שווימבלדון מושכת את הטובים שבטובים בעולם הטניס, אלא שהיא גם מציעה אווירה ייחודית שלא דומה לאף אחת אחרת. עם השטחים השופעים, המגרשים ההיסטוריים והמסורות האייקוניות שלה, ווימבלדון הפכה למקום טניס מוביל שאין לו מתחרים ביוקרה ובהיסטוריה שלו.

ההיסטוריה של ווימבלדון

עבור ענפי ספורט רבים, ווימבלדון היא פסגת לוח השנה שלהם, ובתוך הטניס, זה ללא ספק האירוע היוקרתי ביותר. האליפויות הראשונות נערכו ב-1877 במועדון ה- All England Croquet Club, כיום All England Lawn Tennis and Croquet Club (AELTC). ההחלטה להוסיף טניס לשאר הפעילויות שכבר התקיימו במועדון הייתה ברורה מאליה. המועדון היה התפאורה המושלמת, עם משטח דשא מצוין, והאליפות נשארה שם מאז. אירוע הטניס הראשון בווימבלדון, אשר כונה אז 'אליפות ווימבלדון', התקיים ב-9 ביולי 1877 וניצח על ידי ספנסר גור. אליפויות הגברת הוצגו בשנת 1884 וזכתה על ידי מוד ווטסון. חמש שנים מאוחר יותר, ב-1889, נבנה מועדון הטניס הראשון בווימבלדון בעקבות הצמיחה העולמית של המשחק.

אווירה ייחודית בווימבלדון

אליפות ווימבלדון ידועה במסורות העשירות והאווירה הייחודית שלה. מקוד הלבוש הלבן האייקוני עבור שחקנים וצופים כאחד ועד לתותים והשמנת המסורתיים המוגשים בגמר. המסורות הללו הן שהופכות את ווימבלדון לאירוע המיוחד שהוא. הקהל הוא גם מרכיב ייחודי של ווימבלדון, כאשר הטורניר משוחק בסנטר קורט, שיכול להכיל יותר מ-15,000 איש. הקהל נשמע לאורך כל האירוע ומוסיף לאווירה ולבאז העשיר שאופף את הטורניר. לווימבלדון יש גם חוש ייחודי של היסטוריה ומסורת. מועדון All England הוא תפאורה יפה, והטורניר שוחק שם מאז הקמתו ב-1877, ועזב את המגרש רק במהלך מלחמת העולם השנייה. המועדון הוא גם ביתו של מוזיאון הטניס ב-Lan, שבו נמצאים כמה מהרגעים והציוד הכי אייקוני של הטניס.

בתי המשפט והמגרשים של ווימבלדון

שני מגרשי הטניס העיקריים בווימבלדון הם סנטר קורט ומגרש מספר 1. לסנטר קורט, שהוא בית המשפט הידוע ביותר בווימבלדון, יש קיבולת של כ-15,000 איש. זהו המגרש הראשי בווימבלדון ומשמש לגמר טורנירי היחידים לגברים ולנשים. מגרש מספר 1 הוא בעל קיבולת של כ-13,000 איש, והוא משמש לגמר של טורנירי הזוגות של ג'נטלמנים ונשים. מגרשי הטניס האחרים בווימבלדון הם מגרש מספר 2 (תפוסה של כ-10,000), מגרש מספר 3 (תפוסה של כ-5,000), ומגרש מספר 5 (תפוסה של כ-4,000).

מסורות איקוניות בווימבלדון

- קוד הלבוש הלבן כולו: ווימבלדון ידועה בזכות קוד הלבוש הלבן שלה, שראשיתה מתחילת האליפויות, כאשר טניס שוחק בערכה הלבנה המלאה. קוד הלבוש הלבן כולו הוצג כדי שהצופים יוכלו להבחין בין שתי הקבוצות המשחקות.

- התותים והשמנת: ווימבלדון ידועה גם בזכות התותים והשמנת המוגשים באליפויות ומהווה מרכיב עיקרי באירוע. השילוב הפך להיות כל כך שם נרדף לווימבלדון שהוא מכונה לעתים קרובות 'עוגת ווימבלדון'.

- ה-Royal Box: The Royal Box, שנמצאת בסנטר קורט, היא מסורת נוספת של ווימבלדון שראשיתה בשנים הראשונות של האליפויות ונשארה מאז. הקופסה המלכותית מזמינה את בני משפחת המלוכה הבריטית להשתתף באליפות ווימבלדון, כשהמלכה משתתפת קבועה.

- הקישוטים: לווימבלדון יש מוניטין של אחד מטורנירי הטניס הדקורטיביים ביותר בעולם ויש לו כמה עיטורים שהם שם נרדף לאירוע. הקישוטים בווימבלדון כוללים זרי רשת טניס ומחבטי טניס מסורתיים.

שחקני הטניס הטובים ביותר בווימבלדון

במהלך השנים, אליפות ווימבלדון זכתה לשבחים על ידי כמה משחקני הטניס הטובים בעולם. רבים מהשחקנים הללו הפכו לאגדות של הספורט, ולווימבלדון היה חלק עצום בהפיכתם למי שהם היום. הנה כמה משחקני הטניס הטובים ביותר בהיסטוריה של ווימבלדון.

- רפאל נדאל: הידוע כמלך החימר, רפאל נדאל עשה לעצמו שם כאחד משחקני הטניס הטובים אי פעם. בן 19 בלבד, נדאל ערך את הופעת הבכורה שלו בווימבלדון ב-2003 וזכה בתואר הראשון שלו בווימבלדון ב-2008.

- ביורן בורג: עוד טניסאי שנחשב לרוב כאחד משחקני ווימבלדון הטובים בהיסטוריה הוא ביורן בורג. בורג זכה בחמישה תארים רצופים בווימבלדון בין 1976 ל-1980 והוא האיש היחיד בהיסטוריה שהשיג את ההישג הזה.

- סטפי גראף: עוד טניסאית שהגיעה לגדולה בווימבלדון היא סטפי גראף. גראף זכה בווימבלדון בסך הכל שמונה פעמים, שיא שספק אם ישבר בקרוב.

- סרינה וויליאמס: הטניסאית הטובה ביותר כיום בווימבלדון היא סרינה וויליאמס. וויליאמס הוא אחד משחקני הטניס הטובים בעולם כבר שנים רבות וזכה בתואר ווימבלדון חמש פעמים.

- רוג'ר פדרר: הטניסאי המעוטר ביותר בתולדות ווימבלדון הוא רוג'ר פדרר. פדרר הוא הטניסאי היחיד בהיסטוריה שזכה בתואר ווימבלדון שמונה פעמים והיה לטניסאי הטוב ביותר בווימבלדון בעשור האחרון.

הפופולריות של ווימבלדון

ווימבלדון הוא טורניר הטניס הפופולרי ביותר בעולם, כשמיליוני אנשים מתכוונים לצפות באקשן מדי שנה. אליפות ווימבלדון משודרת בטלוויזיה ללא תשלום בבריטניה מאז 1937. זוהי דרך משמעותית שבה ווימבלדון גדלה בפופולריות עם השנים. בארצות הברית, ווימבלדון משודרת על ידי ESPN מאז 1979. ל-NBC יש גם את הזכות לשדר את גמר האליפויות. ווימבלדון פופולרי גם במדינות ברחבי העולם, עם כיסוי זמין ביותר מ-200 מדינות. לאליפות ווימבלדון יש גם נוכחות מקוונת גדולה, כשמיליוני אוהדי טניס קוראים חדשות ועדכונים של ווימבלדון מדי שנה. אתר אליפות ווימבלדון מתגאה במיליוני צפיות מדי שנה ומציע חדשות, מידע ומשחקי ווימבלדון קלאסיים.

אירועים ופעילויות בווימבלדון

אליפות ווימבלדון היא לא הדבר היחיד שמתרחש בווימבלדון במהלך חודשי הקיץ. ווימבלדון מארחת גם את אליפות הטניס, את אליפות הטניס לנוער ואת אליפות הטניס בכיסאות גלגלים. אליפות הטניס הן טורנירים קטנים יותר המתקיימים במקביל לאליפות ווימבלדון. אליפות הטניס לנוער מיועדת לשחקנים מתחת לגיל 18, ואילו אליפות הטניס בכיסאות גלגלים מיועדת לשחקני טניס בכיסאות גלגלים. מוזיאון הטניס של ווימבלדון דשא פתוח גם הוא לקהל במהלך אליפות ווימבלדון. המוזיאון מכיל פריטים רבים של מזכרות טניס, כמו מחבטים וכדורים ששימשו כמה משחקני הטניס הטובים בהיסטוריה.

העתיד של ווימבלדון

בתור טורניר הטניס הוותיק בעולם, המוניטין של ווימבלדון גדל משנה לשנה, ולא סביר שהוא יודח כטורניר הטניס המוביל בזמן הקרוב. ווימבלדון הוא גם טורניר הטניס היחיד שמשחקים על דשא ולא סביר שישנה את זה בקרוב. ווימבלדון עברה בהצלחה שינויים רבים בעולם הטניס, כמו הכנסת חוקי הגשה בלבד ושובר השוויון בקבוצת ההכרעה. עם זאת, דבר אחד נשאר קבוע בווימבלדון: המסורות העשירות והאווירה האיקונית שהופכים אותו לטורניר הטניס הטוב בעולם. כאחד ממקומות הטניס היוקרתיים בעולם, ווימבלדון תהיה מקום טניס מוביל לשנים רבות קדימה.