טורניר גראנד סלאם - ווימבלדון

מדי שנה, שחקני הטניס המובילים בעולם מתכנסים לאחד האירועים היוקרתיים והמרגשים ביותר בספורט: טורניר הגראנד סלאם בווימבלדון. טורניר זה הוא הוותיק ביותר מבין ארבעת הגראנד סלאם, לאחר ששיחק לראשונה ב-All England Club בלונדון בשנת 1877. ווימבלדון הוא אירוע ייחודי המשלב אווירה אנגלית מסורתית עם הדרמה האוקטנית הגבוהה של טניס ברמה עילית. כל השחקנים הגדולים בהיסטוריה נלחמו על הכבוד להיות מוכתר אלוף ווימבלדון, עם הרבה משחקים בלתי נשכחים שהתקיימו בסנטר קורט האייקוני שלה. הטורניר מלא במשחקים מרגשים, עצרות מתוחות, קהל שואג וכמובן תותים ושמנת טעימים! עם כל כך הרבה על כף המאזניים וכל כך הרבה בהיצע, ווימבלדון היא באמת מחזה שאפשר לראות.

היסטוריה של ווימבלדון

השנה מציינת את המהדורה ה-132 של אליפות ווימבלדון. הטורניר הראשון התקיים ב-1877 והוא שוחק במדשאות של מועדון הקריקט All-England בווימבלדון, דרום לונדון. הוא שוחק במקור כתחרות להזמנה בלבד עבור ג'נטלמנים בריטים והוא טורניר הטניס העתיק ביותר שקיים עד היום. המנצח הראשון במשחק היחידים לגברים היה ספנסר גור, טניסאי בריטי שגם המשיך לזכות שוב בטורניר בשנת 1878. בשנה שלאחר מכן זכה שחקן אמריקאי בשם וויליאם רנשו, והטורניר נשלט על ידי שחקנים שייצגו שני העמים הללו מאז.

משחק הסינגלים הראשון לנשים נערך בשנת 1884 והמנצחת הראשונה במשחק הייתה השחקנית הבריטית מוד ווטסון. מועדון הקריקט All-England אירח את הטורניר עד 1909, ולאחר מכן הוא הועבר למיקומו הנוכחי במועדון הטניס All-England.

פורמט של ווימבלדון

ווימבלדון משוחק בין תחילת יולי לתחילת אוגוסט והוא מורכב מחמישה אירועים - יחידים גברים ונשים, זוגות גברים ונשים וזוגות מעורבים. טורנירי היחידות לנשים, הגברים והזוגות מתקיימים כולם במועדון הטניס והקרוק הדשא של All-England Lawn, בעוד שאירוע הזוגות המעורב מתקיים במועדון הסקווש הקטן יותר של ווימבלדון. כל המשחקים נערכים על מגרשי דשא, ואלוף היחידים לגברים מוענק בגביע ווימבלדון המפורסם. הניקוד בווימבלדון קפדני מאוד, כאשר השחקן הראשון שניצח שבעה משחקים זוכה בסט. יש גם שתי נקודות הניתנות לשחקן שמנצח בסט ונקודה אחת ניתנת לשחקן שמפסיד אותה.

שחקנים שזכו בווימבלדון

ההיסטוריה של ווימבלדון מלאה באלופים גדולים, כאשר רבים מהשחקנים הטובים בהיסטוריה זוכים בתואר לפחות פעם אחת. היו הרבה גמרים מרגשים ודרמטיים בווימבלדון במהלך השנים, כאשר כמה מהשחקנים האגדיים ביותר בכל הזמנים התעמתו על התואר. באירוע היחיד לגברים, השחקן המצליח בכל הזמנים הוא רוג'ר פדרר. הוא זכה בתואר ווימבלדון שמונה פעמים, וגם מחזיק בשיא הזכייה במספר התארים הרצופים ביותר, עם חמישה זכיות ברציפות בין 2003 ל-2007. באירוע היחיד לנשים, השחקנית המצליחה ביותר אי פעם נחשבת לסרינה וויליאמס. . היא זכתה בתואר ווימבלדון בשש הזדמנויות שובר שיאים והיא השחקנית היחידה בהיסטוריה שזכתה בתואר בשלוש הזדמנויות רצופות.

משחקים מפורסמים בווימבלדון

ישנם משחקים בלתי נשכחים רבים שהתקיימו בווימבלדון במהלך השנים, אך כמה מהם בולטים כהיסטוריים ומשמעותיים במיוחד. בשנת 2012, הטניסאי הבריטי אנדי מארי הפך לגבר הבריטי הראשון שזוכה בווימבלדון מזה 76 שנים. זה היה רגע חשוב לטניס הבריטי, והמדינה חגגה את הניצחון של אחד השחקנים הטובים ביותר שלה. גמר ווימבלדון 2015 ייזכר גם הוא לשנים רבות, שכן זו הייתה הפעם הראשונה ששני שחקנים דרום אמריקאים התמודדו זה מול זה בגמר. שחקן אורוגוואי פאבלו קואבס התמודד מול השחקן הארגנטינאי חואן מרטין דל פוטרו בגמר דרמטי, אבל דל פוטרו יצא כמנצח. זה היה רגע ציון דרך, כיוון שפירושו היה שווימבלדון זכה בשחקן שלא נולד בתחילה באירופה או בבריטניה.

בית המשפט בווימבלדון

מגרשי הדשא עליהם משוחק טורניר ווימבלדון הם חלק מכריע ממה שהופך את האירוע לכל כך מיוחד. הדשא המפורסם הזה גדל בווימבלדון מאז המאה ה-19 ונחשב לאחד ממגרשי הדשא המשובחים בעולם. זה מאוד מסובך לתחזוקה, ומדי שנה מתכנסים צוות של עובדי קרקע מסורים כדי להכין את המגרשים למשחק. המגרשים מושקים בכבדות ובקפדנות, והצוות פועל ללא לאות על מנת להבטיח שהמגרשים יהיו במצב מושלם למשחק. הדשא נחתך קצר מאוד, מה שהופך אותו למשטח מסובך מאוד לשחק עליו טניס.

מסורות ווימבלדון

מועדון All-England, שבו משוחק טורניר ווימבלדון, משופע בהיסטוריה, ורבות מהמסורות שלו נשמרו מאז הקמתו. ווימבלדון משוחק באותם מגרשים שבהם שיחקו לראשונה ב-1877, וביתן העץ המקורי שנבנה באותה תקופה עומד על כנו. הסנטר קורט המפורסם נבנה בתחילה בשנת 1922 ויכול להכיל 15,000 צופים. הגביע המוענק לאלוף ווימבלדון לגברים ליחידים עשוי כסף ומעוצב כמו עץ עוזרר, בעוד הגביע המוענק לאלופת היחידים לנשים עשוי מכסף ומעוצב כמו צלע.

כסף פרסי ווימבלדון

כספי פרס הטניס של ווימבלדון מוענקים לזוכים בכל טורניר, כמו גם לסגנות האלופות ולחצי הגמר. המנצח בכל טורניר מקבל 2 מיליון ליש"ט, בעוד שהסגנית הזוכה ב-900,000 ליש"ט. השחקן במקום השלישי מקבל 450,000 פאונד, השחקן שבמקום הרביעי מקבל 200,000 ליש"ט והשחקן שבמקום החמישי מקבל 100,000 ליש"ט. ווימבלדון הוא אחד מטורנירי הטניס הרווחיים ביותר בעולם, עם סך פרסים בסך 33 מיליון פאונד.

העתיד של ווימבלדון

טורניר ווימבלדון נערך מדי שנה מאז 1877, כך שברור שהאירוע הזה לא הולך לשום מקום בזמן הקרוב. העתיד של ווימבלדון נראה בטוח מאוד, שכן מועדון All-England נמצא במצב פיננסי טוב, ומעמדו של הטורניר כטורניר הטניס היוקרתי ביותר בעולם אינו שנוי במחלוקת. כל עוד מארגני ווימבלדון ימשיכו להנגיש את הטורניר עבור כל הטניסאים, ימשיכו לשחק ולצפות בו עוד שנים רבות.

מועדון All-England מחויב להבטיח שטורניר ווימבלדון יישאר 'משחק בית' עבור שחקני טניס בריטיים, כאשר רבים מהאירועים היוקרתיים ביותר שמורים לשחקנים בריטים. זה מבטיח שווימבלדון יישאר אירוע ספורט בריטי באמת, וכזה שנגיש מאוד לטניסאים בריטים.