נובאק ג'וקוביץ' הוא אולי הטוב בהיסטוריה

נובאק ג'וקוביץ' הוא טניסאי מקצועי שזכה להצלחה חסרת תקדים בספורט. מההתחלה הצנועה בסרביה, ג'וקוביץ' עלה במהירות והפך לאחד הטניסאים הגדולים בכל הזמנים. הקריירה שלו התחילה בגיל 12 כשהחל לשחק בצורה תחרותית והמשיך לזכייה באליפות ווימבלדון לנוער בשנת 2003. לאורך השנים, ג'וקוביץ' זכה לשבחים ופרסים רבים, כולל 15 תארי גראנד סלאם, גמר טור ה-ATP חמש פעמים, ופרס שחקן השנה ב-ATP חמש פעמים. הקריירה שלו הייתה מלאה בהישגים מדהימים והוא ממשיך להיות כוח דומיננטי בעולם הטניס כיום. ההצלחה של ג'וקוביץ' הפכה אותו לאחד הספורטאים המפורסמים בעולם ואין ספק שהוא ימשיך לעשות היסטוריה על המגרש.

חיים מוקדמים

נובאק ג'וקוביץ' נולד ב-22 במאי 1987 בבלגרד, סרביה. הוא הצעיר מבין שלושת ילדיהם של סרדן ודיאנה ג'וקוביץ'. אביו, סרדן, היה שחקן כדורסל לשעבר שאימן את בנו בטניס מגיל צעיר. כשגדל, ג'וקוביץ' הושפע מאוד מסבו, שלימד אותו את חשיבות המשמעת והעבודה הקשה. בגיל שלוש החל ג'וקוביץ' לשחק טניס והמשיך לזכות באליפות המדינה בקבוצת גילו. הוא התחרה גם ברמה האזורית והארצית, אבל לא הייתה לו הזדמנות לנסוע לחו"ל ולהתחרות ברמה הגבוהה ביותר של טניס מכיוון שהספורט לא היה מאוד פופולרי בסרביה. כנער, ג'וקוביץ' עבד קשה כדי לשפר את משחק הטניס שלו והפך לאחד הטניסאים המובילים בארצו. הוא גם הוזמן לשחק במספר טורנירים בינלאומיים והמשיך לזכייה באליפות ווימבלדון לג'וניור בשנת 2003. מ-2005 עד 2007, ג'וקוביץ' שיחק גם בקבוצת גביע דייוויס הסרבי, ועזר לקבוצתו לזכות בגביע דייויס ב-2007.

קריירת טניס מקצועית

בטורניר המקצועי הראשון שלו, אינדיאן וולס מאסטרס 2005, הפסיד ג'וקוביץ' לאנדרה אגסי ברבע הגמר. מאוחר יותר הוא המשיך לשפר את משחקו וזכה במספר תארים, כולל אליפות אוסטרליה הפתוחה 2007, 2008 אוסטרליה הפתוחה, 2008 ווימבלדון ו-2011 US Open. לאורך הקריירה שלו, ג'וקוביץ' זכה ב-28 תארים גדולים, מה שמציב אותו במקום השני ברשימה אחרי רוג'ר פדרר, שזכה בסך הכל ב-35 תארים גדולים. ג'וקוביץ' מחזיק גם בשיא של מרבית השבועות הרצופים כשחקן מספר 1 בעולם, בו הוא מחזיק מאז יולי 2011. הוא גם מחזיק בשיא של רוב כספי הפרסים בעונה והוביל את סבב ה-ATP בכספי פרסים שנצברו עבור שש שנים רצופות. במהלך הקריירה המפוארת שלו, ג'וקוביץ' זכה ב-15 תארי גראנד סלאם, חמש פעמים בגמר סבב ה-ATP ובפרס שחקן השנה של ה-ATP חמש פעמים. הוא גם קיבל את פרס ESPY לשחקן הטניס הבינלאומי הטוב ביותר ואת פרס אישיות השנה בספורט בחו"ל של ה-BBC. ג'וקוביץ' גם מחזיק במספר שיאים והוא נבחר לשחקן הטניס הטוב בכל הזמנים על ידי קוראי מגזין הטניס ב-2016.

כותרי גראנד סלאם

ג'וקוביץ' מחזיק בשיא של רוב גמר הגראנד סלאם ברציפות, אותם עשה שש פעמים מאז 2011, וברצף הארוך ביותר של חצאי גמר גראנד סלאם רצופים, אותם עשה 11 פעמים, החל משנת 2008. הוא מחזיק בשיא של רוב הזכיות ברציפות ב- אליפות אוסטרליה הפתוחה, בה זכה בשמונה תארים רצופים, והכי הרבה זכיות באליפות צרפת הפתוחה, בה זכה בחמישה תארים רצופים. ג'וקוביץ' גם זכה באליפות ווימבלדון שלוש פעמים רצופות. בווימבלדון, ג'וקוביץ' השיג משהו שמעולם לא נעשה קודם לכן בעידן הפתוח כשזכה בתואר מבלי להפסיד אפילו מערכה אחת, זאת הייתה הפעם הראשונה שקרה מאז שנות ה-80. תואר הגראנד סלאם היחיד שג'וקוביץ' עדיין לא זכה בו הוא אליפות צרפת הפתוחה. בקריירה שלו הוא הפסיד ארבע פעמים בגמר ובחצי הגמר חמש פעמים.

פרסים גדולים

ג'וקוביץ' זכה במספר פרסים במהלך קריירת הטניס שלו, כולל הפרס לשחקן הטניס הגברי הטוב ביותר בעולם במשך 10 שנים רצופות מ-2011 עד 2021. בשנת 2011, הוא גם זכה בפרס ESPY לשחקן הטניס הגברי הטוב ביותר ואישיות הספורט בחו"ל של ה-BBC. פרס השנה. בשנת 2012, הוא זכה בפרס ה-BBC עבור אישיות הספורט בחו"ל של השנה. הוא גם זכה בפרס שחקן השנה של ה-ATP חמש פעמים, בפרס האהובים של אוהדי ה-ATP שש פעמים ובפרס הטניס הצעיר של ITF. ג'וקוביץ' נבחר לשחקן הטניס הטוב בכל הזמנים על ידי קוראי מגזין הטניס ב-2016.

שיאים והישגים

ג'וקוביץ' מחזיק כיום בשיא של הכי הרבה פרסים בעונה בודדת, אותו השיג ב-2016 עם סך של 89 מיליון דולר. הוא גם זכה ברוב כספי הפרסים בשנה בודדת עם סך של 108 מיליון דולר בשנת 2016. ג'וקוביץ' גם מחזיק בשיא של הכי הרבה כסף פרסים שהרוויח בטורניר בודד, אותו השיג בתחרות שנחאי מאסטרס 2016 עם כספי פרסים של $2.9 מִילִיוֹן. הוא גם מחזיק בשיא של מספר השבועות הרב ביותר כשחקן מספר 1 בעולם, בו הוא מחזיק מאז יולי 2011, ובמספר השבועות הרב ביותר במקום הראשון בשנה בודדת, אותו השיג ב-2015. הוא גם הטניסאי הראשון שהרוויח מעל 100 מיליון דולר בשנה אחת.

המלצות וחסויות

ג'וקוביץ' עשה לעצמו שם גם כאיש עסקים מצליח. יש לו כרגע קו בגדים, קו אביזרים וניחוח. הוא גם שיתף פעולה עם מותגים וחברות רבות ושונות, כולל אודי, פיג'ו, סייקו, Gatorade, מרצדס בנץ וקרדיט סוויס. ג'וקוביץ' היה מעורב במספר מאמצים ותוכניות צדקה, כולל הפיכתו לשגריר של יוניסף בשנת 2010. הוא גם ביקר במחנות פליטים בטורקיה ובסוריה, לקח אספקה ומתנות לילדים החיים שם. הוא גם היה תומך גדול של צדקה, "טניס לכולם" של יוניסף. ג'וקוביץ' עבד עם הקרן כדי לעזור להביא טניס לילדים באזורים מוכי מלחמה. הוא שימש גם כשגריר של קרן Mylai (שנקראת כיום קרן SAB), שהיא ארגון צדקה המסייע לאנשים שנפגעו ממלחמת האזרחים בבוסניה והרצגובינה.

מעורבות במאמצים הומניטריים

ג'וקוביץ' גם היה מעורב במספר מאמצים ותוכניות צדקה, כולל הפיכתו לשגריר של יוניסף בשנת 2010. הוא גם ביקר במחנות פליטים בטורקיה ובסוריה, לקח אספקה ומתנות לילדים החיים שם. הוא גם היה תומך גדול בארגון הצדקה, "טניס לכולם" של יוניסף. ג'וקוביץ' עבד עם הקרן כדי לעזור להביא טניס לילדים באזורים מוכי מלחמה. הוא שימש גם כשגריר של קרן Mylai (שנקראת כיום קרן SAB), שהיא ארגון צדקה המסייע לאנשים שנפגעו ממלחמת האזרחים בבוסניה והרצגובינה.

מורשת בטניס

ג'וקוביץ' ביסס את עצמו כאחד הטניסאים הטובים בכל הזמנים. הוא זכה במספר הרב ביותר של תארי גראנד סלאם ודורג במקום הראשון בעולם במשך מספר שיא של שבועות רצופים. הוא גם זכה במספר הרב ביותר של תארי גמר מסע ה-ATP וזכה בכספי הפרסים הרבים ביותר מכל טניסאי בהיסטוריה. בנוסף, ג'וקוביץ' זכה במספר הרב ביותר של תארי ATP Masters 1000, נבחר לטניסאי הטוב ביותר בכל הזמנים על ידי קוראי מגזין טניס ב-2016 וזכה בתואר הטניסאי הטוב ביותר של העשור על ידי מגזין Tennis ב-2019.