רוג'ר פדרר הוא אגדת טניס

רוג'ר פדרר הוא שם שזוכה להכרה נרחבת ברחבי העולם. הוא אחד משחקני הטניס הגדולים בהיסטוריה, לאחר שהשיג שיא של 20 תארי גראנד סלאם ויותר מ-100 תארי יחידים בקריירה. הצלחתו על המגרש הפכה אותו לאייקון ספורטיבי בינלאומי ולשם מוכר. אבל מי האיש מאחורי ההצלחה? מה ההיסטוריה שלו ומה הוביל אותו להיות אחד הספורטאים הגדולים בכל הזמנים? כדי לענות על שאלות אלו, עלינו לחזור להתחלה ולחקור את סיפורו של רוג'ר פדרר. הוא נולד בשוויץ, התחיל לשחק טניס בגיל צעיר והפגין במהירות כישרון ופוטנציאל. הוא חידד את כישוריו במהלך השנים ועד מהרה עלה לפסגת המשחק. עם עבודה קשה ומסירות, הוא הפך מאז לאחד השחקנים המצליחים והמעוטרים בתולדות הספורט.

חיים מוקדמים וילדות

רוג'ר פדרר נולד ב-8 באוגוסט 1981 בבאזל, שוויץ. הוא היה הראשון מבין שלושה ילדים של הוריו, רוברט ולינט פדרר. אמו הייתה מתאבקת סמבו שוויצרית ואביו היה טניסאי מקצועי יליד שוויץ שהתחרה בינלאומית תחת דגל שוויץ. רוג'ר הוצג לראשונה לטניס על ידי אביו, שהיה המאמן והמנטור הראשון שלו. הוא התחיל לשחק את המשחק בגיל צעיר מאוד והיה לו תשוקה ומתנה מדהימה לספורט. הוא הפך במהרה לאחד משחקני הג'וניור המבטיחים ביותר בשוויץ ועד מהרה הוזמן להתאמן במרכז הטניס הפרובינציאלי המקומי. ב-1991, כשהיה בן 10 בלבד, הוא זכה באליפות שוויץ בקטגוריית הגיל שלו. זכייתו שם הייתה תחילתה של קריירת צעירים ארוכה ומוצלחת. לאורך שנות ה-90, הוא זכה במספר תארים לנוער וזכה למוניטין של כוכב עולה. ב-1998 הוא זכה בתואר ג'וניור ווימבלדון והפך לשחקן השוויצרי הראשון שעושה זאת מאז 1934. זכייתו שם הפכה אותו לשחקן מבוקש מאוד, והוא נכנס למעגל המקצועי זמן קצר לאחר מכן.

קריירת טניס לנוער

במהלך הקריירה הצעירה שלו, פדרר זכה במספר תארים יוקרתיים, כולל תואר ווימבלדון לנוער ב-1998, תואר צרפת הפתוחה לנוער ב-1999, ותואר אליפות אוסטרליה הפתוחה לנוער ב-2001. הוא גם זכה בעולם הצעיר של ITF מס. דירוג 1 והפך לשחקן הג'וניור המדורג במקומות הראשונים בעולם בשנת 2000. הצלחתו במעגל הצעירים זיכתה אותו בכניסה לטורניר ווימבלדון הבכירים בשנת 2000. למרות שהודח בסיבוב הראשון, זו הייתה חוויה נהדרת עבורו שכן זה נתן לו טעימה מהרמה העליונה של הטניס.

קריירה מקצועית

פדרר הפך למקצוען בשנת 2000, אך בשל דירוג ה-ATP הנמוך שלו, הוא קיבל כניסה פראית לאליפות אוסטרליה הפתוחה, שם הפסיד בסיבוב הראשון. הקריירה שלו התחילה לאט מכיוון שהוא זכה רק בתואר אחד בשלוש השנים הראשונות שלו כמקצוען. לאחר מכן הגיעה שנת פריצת דרך ב-2003 בה זכה בשני תארים וביסס את עצמו כשחקן 10 מובילים. השנה הבאה הייתה אפילו טובה יותר, שכן הוא זכה בשני תארים נוספים ופרץ לחמישייה הראשונה בדירוג ה-ATP. בשנת 2005 זכה פדרר בתואר הגראנד סלאם הראשון שלו, כאשר ניצח את אנדרה אגסי בגמר ווימבלדון, והגיע לדירוג מספר 1. לאחר מכן המשיך לזכות בשני תארי גראנד סלאם נוספים באותה שנה, וזכה בגראנד סלאם של שנת הטניס, הישג שהושג בפעם האחרונה ב-1969.

דגשים בקריירה

הקריירה של פדרר הייתה מלאה בהיילייטס, והוא שבר מספר שיאים והשיג אבני דרך רבות בדרך. הישגיו המשמעותיים ביותר הגיעו בשנת 2007, כאשר זכה בשישה תארים, גראנד סלאם ראשון בקריירה, והגיע לדירוג מספר 1 בפעם השנייה. הוא גם זכה במדליית זהב באולימפיאדה בבייג'ינג. ב-2008, פדרר זכה בשני תארי גראנד סלאם נוספים, כולל ניצחון ישיר מול אנדי רודיק באליפות ארצות הברית הפתוחה וניצחון בחמש מערכות מול חואן מרטין דל פוטרו באליפות אוסטרליה. ב-2009 הוא זכה בשני תארי גראנד סלאם נוספים והפך לאדם הראשון בהיסטוריה שזוכה בווימבלדון ובאליפות ארצות הברית הפתוחה בארבע שנים רצופות. ב-2010 וב-2011 הוא זכה בשני תארי גראנד סלאם נוספים כל אחד, מה שהפך אותו לאדם הראשון שזוכה בשלושה אליפות אוסטרליה הפתוחה ברציפות, והראשון שזכה בשני תארי צרפת הפתוחה ברציפות מאז 1911.

פרסים והישגים

לאורך הקריירה הענפה שלו, פדרר זכה בפרסים רבים והשיג אבני דרך רבות. הוא זכה בסך הכל ב-19 תארי ATP ליחידים, שיא לטניסאי זכר. הוא זכה בפרס השחקן הכי שווה (MVP) בגביע המאסטרס בטניס חמש פעמים ובפרס השחקן המצטיין ביותר של ATP שיא שש פעמים. בשנת 2007 זכה בפרס ההומניטרי ארתור אש על תרומתו הפילנתרופית. הוא גם זכה במספר פרסי סוף שנה גדולים ודורג על ידי פורבס כספורטאי הגבר בעל השכר הגבוה ביותר בעולם במשך 8 שנים רצופות. בשנת 2017, פדרר זכה בפרס הצטיינות בספורט על ידי היכל התהילה הבינלאומי של הספורט.

מוֹרֶשֶׁת

רוג'ר פדרר זוכה להכרה רחבה כאחד משחקני הטניס הגדולים בהיסטוריה והשיג שיא של 20 תארי גראנד סלאם ויותר מ-100 תארי יחידים בקריירה. הצלחתו על המגרש הפכה אותו לאייקון ספורטיבי בינלאומי ולשם מוכר. הוא גם מחזיק בשיאים רבים, כולל הכי הרבה ניצחונות במשחקי גראנד סלאם והכי הרבה הופעות רצופות בחצי גמר גראנד סלאם. הוא גם הטניסאי הראשון לגברים שהרוויח מעל 100 מיליון דולר בכספי פרסים והוא הטניסאי הראשון לגברים שזכה ב-10 תארים גדולים בשני ענפים שונים. הצלחתו הפכה אותו לאחד מאנשי הספורט המרוויחים ביותר בעולם ועזרה לספורט הטניס לצמוח בפופולריות. אם יש מילה אחת שאפשר להשתמש בה כדי לתאר את פדרר, היא עקבית. הוא היה בפסגת המשחק במשך רוב הקריירה שלו, והוא אחד השחקנים הבודדים שכן נשאר כמעט בעקביות במקום הראשון בעולם. המשחק שלו בנוי על חן, אלגנטיות ומיומנות יוצאת דופן. הוא ספורטאי חינני שנערץ על הספורטיביות שלו כמו על הכישורים שלו על המגרש. הוא היווה מודל לחיקוי לספורט ועזר לטניס לזכות בכבוד הראוי לו מענפי ספורט אחרים.