רוד לאבר אגדה בתולדות הטניס

לאורך ההיסטוריה של הטניס, למעט שחקנים הייתה ההשפעה שהייתה לרוד לאבר. סמל אמיתי של הספורט, Laver הוא השחקן היחיד בהיסטוריה שזכה בשני גראנד סלאם של שנה קלנדרית, ב-1962 וב-1969. הוא זכה בסך הכל ב-11 תארי גראנד סלאם יחידים, שיא, והקריירה שלו נמשכה ארבעה עשורים. השפעתו על משחק הטניס אינה ניתנת להכחשה, והוא נחשב כאחד השחקנים הגדולים בכל הזמנים. רוד לאבר היה אלוף טניס יליד אוסטרליה שעלה לכוכב בינלאומי בשנות ה-60 וה-70. הוא זכה במספר רב של תארים ביחידים ובזוגות במהלך הקריירה שלו והיה מכריע בהפיכת משחק הטניס לפופולריות ברחבי העולם. הוא נכנס להיכל התהילה הבינלאומי של הטניס ב-1981 ועדיין זכור בזכות מיומנותו, התשוקה וההתלהבות האדירה שלו למשחק.

חיים מוקדמים וקריירה

רודני ג'ורג' לייבר נולד ב-9 באוגוסט 1938, ברוקהאמפטון, קווינסלנד, אוסטרליה. הוא הוצג לטניס בגיל 11 כשאמו לקחה אותו למגרשי טניס מקומיים. לאבר היה שחקן ג'וניור מבטיח מאוד, זכה בווימבלדון לג'וניור ב-1956, באליפות צרפת לנוער ב-1957, ובתואר הצעיר של אוסטרליה הפתוחה ב-1958. לאבר הפך למקצוען ב-1959, זכה בטורניר הראשון שלו באוסטרליה, ועשה את פריצת הדרך שלו ב-1961. באותה שנה הוא זכה בשלושה טורנירים והגיע לגמר ווימבלדון, שם הפסיד בחמש מערכות לקן רוזוול. לאבר הפך לשחקן המדורג העליון בעולם ב-1962, תואר בו יחזיק בשיא של 237 שבועות רצופים. באותה שנה, הוא זכה בתאריו הראשון מבין שלושת התארים הפתוחים של ארה"ב, הראשון מבין שני התארים שלו בווימבלדון, והראשון מבין שני תארי אליפות אוסטרליה הפתוחה שלו. ב-1963, לאבר זכה בווימבלדון בפעם השנייה, כשהביס את רוזוול בגמר, וכבש את אליפות ארצות הברית הפתוחה בשנה הראשונה מבין שנתיים ברציפות. הוא גם זכה בגביע דייויס עם נבחרת אוסטרליה באותה שנה. לאבר המשיך להצטיין בשנים הבאות, זכה בעוד תארים גדולים וסיים כמקום הראשון בעולם בסוף השנה ב-1966, 1967 ו-1968.

כותרי גראנד סלאם

לאבר זכה ב-11 תארי גראנד סלאם במהלך הקריירה שלו. הוא השחקן היחיד שזכה באליפות אוסטרליה הפתוחה, אליפות צרפת הפתוחה ווימבלדון בשנה קלנדרית אחת, הישג שהשיג ב-1962 וב-1969, וחולק את השיא של רוב התארים של אליפות אוסטרליה הפתוחה בקריירה עם רוג'ר פדרר. לאבר זכה בתואר הגראנד סלאם הראשון שלו ליחידים בשנת 1962, בגיל 24, על ידי זכייה באליפות אוסטרליה הפתוחה, אליפות צרפת הפתוחה ווימבלדון באותה שנה קלנדרית. רק שני שחקנים אחרים זכו בשלושת הטורנירים בשנה אחת, רוד קארו ב-1972, ורוג'ר פדרר ב-2009. לאבר נותר האדם היחיד שהשיג את ההישג הזה על מחבט עץ. הזכייה של לייבר בווימבלדון ב-1962 הפכה אותו לאדם השני בלבד בזמנו שזוכה בשלושת הסלאמים בשנה אחת, אחרי דון באדג' ב-1938. באדג' היה אחד מגיבורי הטניס של לאבר, ולבר הצהיר שהוא "כמעט חולה מהתרגשות" כאשר חלף על פני באדג' בחדר ההלבשה בווימבלדון לאחר הניצחון שלו. למרות שלבר לא חזר על הישג "גולדן סלאם" זה ב-1969, הוא נותר השחקן היחיד שזכה בגראנד סלאם של השנה הקלנדרית בשתי הזדמנויות.

תהילה בינלאומית

ב-1962, לאבר הפך לטניסאי הראשון שהרוויח יותר מ-100,000 דולר בעונה אחת. הוא המשיך לעלות בפופולריות במהלך השנים הבאות, שכן הוא נותר בלתי מנוצח מ-1963 עד 1967. במהלך אותה תקופה, הוא הפסיד רק שלוש פעמים, לאמרסון פעם אחת ולרוזוול פעמיים. ב-1968, לאבר סיים את רצף 5 השנים שלו ללא הפסד בכך שהפסיד לאמרסון בפגישה הראשונה שלהם מזה ארבע שנים. זו הייתה הפעם היחידה בה נפגשו שני השחקנים הגדולים בגמר טורניר גראנד סלאם. לאבר היה ידוע בהתנהגותו הנינוחה והבטוחה על המגרש, התבדח עם יריבים וצופים ולעיתים קרובות נראה נטוש מהמאמצים החזקים של יריביו לנצח אותו. הוא היה ידוע גם בתנועת השירות יוצאת הדופן אך היעילה ביותר שלו "Laver Twist". טכניקת שירות זו אפשרה לו להכות הרבה מאוד ספין, סוג של ספין שגורם לכדור לקפוץ בזווית גבוהה לאחר שהוא פוגע במשטח המגרש. הסיבוב הזה הקשה מאוד על יריביו להחזיר את הכדור.

פרישה ומורשת

הקריירה של לאבר הייתה בשיאה בסוף שנות ה-60, כאשר הוא זכה בכל ארבעת התארים הגדולים באותה שנה - הישג המכונה "הסלאם הבלתי אפשרי". הוא הגשים את החלום הזה ב-1969, והשלים את הגראנד סלאם על ידי זכייה באליפות צרפת הפתוחה בפעם השלישית, בתואר ווימבלדון בפעם השנייה, ובאליפות ארצות הברית הפתוחה בפעם השלישית. הוא גם זכה באליפות אוסטרליה הפתוחה בפעם השלישית ברציפות וסיים את השנה במקום הראשון בעולם בסוף השנה בפעם השישית והאחרונה בקריירה שלו. לאבר פרש מטניס מקצועני ב-1971 בגיל 33. הוא עדיין היה בשיא המשחק שלו, אבל הוא אמר שנמאס לו מהנסיעות ורצה להתמקד בעסקי הוראת הטניס שלו. הוא המשיך לשחק בכמה משחקי ראווה, כולל משחק בולט נגד ביורן בורג ב-1980, שאורגן כדי לגייס כסף לטניס אוסטרלי. לאבר נכנס להיכל התהילה הבינלאומי של הטניס ב-1981.

אינדוקציה להיכל התהילה הבינלאומי של הטניס

הטניס הגדול הזה הוכנס להיכל התהילה הבינלאומי של הטניס בשנת 1991. Laver נבחר לאחד מ"אוצרות החיים האוסטרליים" בשנת 2005 והיה לטניסאי הראשון שזכה לכבוד זה. לאבר זכה גם בארבעה עיטורים מטעם ממשלת אוסטרליה: מדליית מסדר אוסטרליה בשנת 1981, מדליית מאה בשנת 2001, מדליית ספורט אוסטרלית בשנת 2003, ומלווה ממסדר אוסטרליה בשנת 2010. אליפות אוסטרליה הפתוחה על שם אחד מהמגרשים צץ אחרי לאבר בשנת 2000, וה-ITF מציג את גביע לאבר, אירוע קבוצתי שהופיע לראשונה בשנת 2017. ל-Laver יש גם את מרכז הטניס שלו, Laver Tennis Centre, בעיר הולדתו רוקהאמפטון.

רוד לאבר ארנה

בשנת 2015 הורחב מרכז הטניס ושמו שונה לכבוד לאבר. מרכז טניס מקורה חדש כולל שישה מגרשים, כולל Laver Arena, מגרש תערוכות בשם Show Court, ומתקן אימונים מקורה חדש. ההרחבה והשיפוץ הביאו את ההשקעה של המרכז ליותר מ-13 מיליון דולר, שרובם סופקו על ידי ממשלת המדינה באמצעות הקרן לתשתיות התיירות שלה. המרכז הוא לא רק סמל למורשת של לאבר, אלא הוא גם מספק משאב נהדר לקהילה. לאבר ומשפחתו היו מעורבים מאוד בעיצוב המרכז החדש, תוך שהם מספקים מידע על העיצוב האדריכלי וערכת הצבעים. לאבר אמר כי הוא ומשפחתו מתכבדים בכך שהמרכז נקרא על שמם, והם נרגשים לראותו הושלם. הוא הוסיף כי הוא מקווה שהמרכז יעורר השראה בקרב צעירים להרים מחבט וליהנות ממשחק הטניס.